Dobrobazar 2008

DOBROBAZAR 2008

V neděli 15. června 2008 se na farní zahradě v Čestlicích konal třetí ročník Dobrobazaru, dobročinné akce ve prospěch seniorů. Výtěžek je tentokrát určen k nákupu antidekubitních podložek (mají zabránit bolestivým proleženinám) pro nepohyblivé klienty Geriatrického centra v Týništi nad Orlicí a na lavičky před Domovem pro seniory v Ludmírově.
Z přihlášených projektů vybírali organizátoři na schůzce 19. května. Geriatrické centrum v Týništi nad Orlicí (Královéhradecko) je městské zařízení, které poskytuje široké spektrum sociálních služeb v regionu: vedle Domova pro seniory a Domu s pečovatelskou službou také terénní a ambulantní služby. Domov pro seniory Ludmírov (na střední Moravě) je malé zařízení s kapacitou 36 míst, zřizovatelem této příspěvkové organizace je obec.

Dobrobazar měl stanoven stejný průběh jako v minulých letech: 9.30 zahájení, 11.00 první slosování tomboly, 12.00 aukce, 13.00 druhé slosování tomboly, 15.00 třetí slosování tomboly, 16.00 ukončení (čas byl orientační, docházelo k přirozeným prodlevám v souvislosti s aktuální situací). Moderování dražby a slosování vstupenek i losů (byly k dostání u vchodu) se ujal opět Pavel Pisk. Akci přálo počasí – až na samý závěr a úklid, kdy sprchlo, bylo slunečné.

Během celého dne si mohli návštěvníci užívat v zadní části zahrady hudební produkci v provedení kapely Mysfary, od půl dvanácté se dočkali také příjemného překvapení z Říčan – seskupení Sax & Rhythm.

Zboží bylo tentokrát na podnět Dáši Šubrtové (inspirované návštěvou dobročinného bazaru v Uhříněvsi) „rozpohybováno“ – nevyskytovalo se jen na zemi a na stolech, ale také rozvěšené na šňůrách v altánu. Výborný nápad!
Jak to bylo při aukci:
Položka                                               Vyvolávací cena                        Vydražilo se za
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Encyklopedie Středověku                      350                                          1,000
Rok 1968 v Československu                   350                                          800
Tři kašírovaní maňásci z Pohody            100                                          600
Historické bankovky                              100                                          300
Slámové víno MT 2006                          200                                          2,000
V.Šedivý – Rybník Cihelna, akvarel         200                                          900
                                                                                              --------------------------------------
5,600 Kč
Dětský program:
Stánek s občerstvením nabízel kávu, pivo, limonádu, víno, klobásy, sladké i slané pečivo. Díky sponzorům a šikovným rukám Libuše a Heleny! U občerstvení byl cvrkot, 3–4 lidé u obsluhy byli naplno vytíženi.
Sponzoři: dabingové studio Impala; firma eIdentity; JK Machinery; MAT FILM RESORT; nakladatelství Rebo Productions; nakladatelství Vyšehrad; P. MUDr. Miroslav Malý; průhonická creperie U Slepiček a další. Výraznou měrou podpořil Dobrobazar Obecní úřad Čestlice.

Novinkou letošního Dobrobazaru byla anketa. Protože ji vyplnila malá část návštěvníků (30), má jen orientační hodnotu. Pro zajímavost: vyplynulo z ní, že jeden z návštěvníků dorazil až z Kolína a mezi těmi, kdo se zapojili do dobročinnosti, byli i náhodní kolemjdoucí. Motivací pro účastníky byla především dobročinnost, ale i zábava, laciné nákupy, hudba, tombola a aukce. Lidé kritizovali malý počet míst k sezení. V příštím roce se pokusíme zlepšit systém rozdávání anketních lístků a zaměříme se i na zvýšení počtu židlí rozmístěných po zahradě.

K propagaci Dobrobazaru přispěly vedle plakátů a ohlašování v kostele také články a plakátky v Čestlickém občasníku, Katolickém týdeníku, Našem Regionu, Průhonicku a Zápraží. Do několika periodik také posíláme texty o průběhu a výtěžku letošního ročníku.

Akci navštívilo na 170 návštěvníků. Celková vybraná částka po odečtení nákladů činí 50 073 Kč; za vklad hotovosti si GE Money, u které má čestlická farnost konto, účtovala 70 Kč, na účet bylo tedy připsáno 50 003 Kč!!!

Slavnostní předávání šeků zástupcům zařízení, kterým je výtěžek určen, se uskuteční patrně v neděli 3. srpna. Příští ročník Dobrobazaru plánujeme na 21. 6. 2009.

Vybrané projekty: Projekt Lumírov     Projekt Týniště
Sepsaly Renata Skalošová a Kateřina Pisková