Dobrobazar 2006

Dobrobazar 2006 - záložka
výtěžek: 21,857 Kč
I. ročník Dobrobazaru - farní zahrada Čestlice, 9.30-16.00
Příjemce výtěžku: na základě výběrového řízení bylo vybrán DD U Panských, Havlíčkův Brod (projekt viz Vybrané projekty); vyúčtování daru od příjemce k nahlédnutí na faře.
Organizační výbor
Kateřina Pisková - prezidentka
Adriana Káninská - dětský koutek
Dáša Šubrtová - občerstvení, veteš
Helena Heřmanová - vstup
Jana Ernyeiová - vstup, tombola
Jan Kubart - občerstvení
Jarda Provazník - hudba
Jiří Šubrt - ozvučení
Karel Heřman - vstup
Kateřina Pisková - prodej, propagační materiály, média
Ondřej Ernyei - vstup, tombola
Pavel Pisk - prodej, aukce
Veronika Pincová - prodej rostlin
Veronika Šedivá - dětský koutek

Návštěva v Havlíčkově Brodu U Panských
Návštěva v domově důchodců v Havlíčkově Brodě
21. září 2006 jsme se na pozvání ředitelky Hlaváčkové vypravili na návštěvu do domova důchodců U Panských, kde se od 15.00 konalo slavnostní odhalení a posvěcení sochy sv. Barbory, spojené se dnem otevřených dveří v DD.
Šlo o akci krajského rozměru – slavnostního odhalení a svěcení sochy sv. Barbory od R. Dvořáka a následného dne otevřených dveří se vedle zástupců města a sponzorů účastnili také hejtman kraje Vysočina pan M. Vystrčil, místopředseda KDU-ČSL pan J. Kasal a 1. místopředseda Senátu pan P. Pithart.
Členové naší farnosti byli na akci pozváni nejen proto, aby mohli ověřit, jak se prostředky z výtěžku z Dobrobazaru využily, ale také coby sponzoři, protože ze zbytku výtěžku dobročinného bazaru, který proběhl 18. června 2006, byla spolufinancována slavnost u příležitosti odhalení a posvěcení sochy sv. Barbory.
Zajímavou promluvu měl na slavnosti autor díla, významný havlíčkobrodský umělec, sochař Radomír Dvořák. Sv. Barboru, jak známo, dal její otec zavřít do věže, aby ji ochránil před zlými vlivy okolního světa, zejména před tehdy ještě zakázaným křesťanstvím. Barbora si však časem ve svém vězení zvykla a byla v něm dokonce šťastná. A tak dal autor v roce 2006 vzniknout svojí 200 cm vysoké sv. Barboře z dubu, skla a oceli, soše, která na 1,50 m vysokém betonovém soklu zdobí vchod od DD U Panských. Paralela s osudem starých lidí, kteří do domovů důchodců odcházejí také ne vždy dobrovolně, ale kteří často nakonec v nových domovech prožívají spokojený podzim života, je jasná.
Zajímavé bylo také zamyšlení ThMgr. Jakuba Jana Meda, O. Praem., který sochu přijel posvětit. Při promluvě, kterou P. Med musel bohužel s ohledem na předchozí dlouhé projevy hostů a velké vedro značně zkrátit, zmínil, že přijet světit sochu sv. Barbory, méně známé také jako patronky umírání, do domova důchodců, mu přišlo nejprve morbidní. Ale sv. Barboru je nakonec možno chápat tak, jak ji pojal R. Dvořák, tj. jako patronku těch, kteří ve svém „vězení“ nakonec najdou nový a šťastný domov, kde nejsou opuštění. A umírat neopuštěný, to je (dnes) velké požehnání.
Že obyvatelé DD U Panských nacházejí v tomto havlíčkobrodském domově pro seniory šťastné útočiště na sklonku života, bylo na první pohled jasné. Vila na okraji města je krásně zrekonstruovaná, k dispozici je tu velká a hezky upravená zahrada a atmosféra v domově působila velice domácky. Sociální pracovnice P. Trefilová nás ochotně provedla po celém objektu, takže pračku, troubu i zahradní nábytek, na jejichž pořízení byl použit výtěžek našeho dobročinného bazaru, jsme viděli přímo „v akci“. Znovu jsme se pozdravili také se dvěma obyvatelkami-cestovatelkami, paní Bilichovou a Vampolovou, které se o dva měsíce dříve účastnily slavnostními předání symbolického šeku ve farním kostele v Čestlicích.
Dobročinný bazar 2006 se tímto definitivně uzavírá a budeme doufat, že v roce 2007 se nám Dobrobazar podaří znovu uspořádat a že bude alespoň stejně úspěšný.
Veškerá dokumentace týkající se využití výtěžku z Dobrobazaru 2006 je k nahlédnutí u P. MUDr. Miroslava Malého na faře v Čestlicích.

Kateřina Pisková